Kwas humusowy to efektywny naturalny chelator czyli związek potrafiący wchłonąć w swoją strukturę cząsteczkową inne substancje i przekształcić je w biologiczną formę łatwo przyswajalną przez żywe komórki. Ta zdolność kwasu humusowego jest konsekwencją struktury jego cząsteczki, która zbudowana jest w sposób pozwalający na wychwytywanie i przetrzymywanie różnych obcych materiałów – słowo „chelator” pochodzi od greckiego określenia na szpony.
Zatem w glebie kwas humusowy zachowuje się jak gąbka, która wchłania w siebie minerały, substancje śladowe, związki odżywcze i substancje wzmacniające odporność powstałe w wyniku działalności drobnoustrojów. Następnie przekazuje je żywym komórkom roślin. Kiedy obecne w glebie nieorganiczne minerały mają kontakt z kwasem humusowym w obecności wody są one efektywnie rozpuszczane do postaci jonowej, w której są bardzo skutecznie wchłaniane w strukturę kwasu humusowego. Minerały te stają się biologicznie „żywe”, w odróżnieniu od swojej nieorganicznej, biologicznie obojętnej formy.
Zwykle kwas humusowy zawiera w swojej strukturze ponad cenne minerały i substancje śladowe, kwasy i cukry aminowe, kwasy peptydowe i nukleinowe, fitochemikalia, witaminy oraz fragmenty roślinnego DNA. Gdy odżywiane w ten sposób rośliny, w końcu obumierają i ulegają rozkładowi ich pozostałości, włączając w to kwas humusowy, są zwracane do gleby, z której pochodzą i cykl się powtarza.
Spośród wszystkich mineralnych, odżywczych i wzmacniających substancji wiązanych przez kwasy humusowe fitochemikalia zasługują na szczególną uwagę. Fitochemikalia to substancje produkowane przez rośliny dla ich własnej ochrony. Są to aktywne składniki w roślinach, które dają wiele korzyści dla zdrowia. Kwas humusowy wiąże w swej cząsteczce różnorodne fitochemikalia pochodzące z pradawnych roślin, które zawierają bezcenne składniki odżywcze a także posiadają właściwości antywirusowe, antybakteryjne, przeciwdrobnoustrojowe oraz przeciwzapalne. Wiele z nich to przeciwutleniacze, niektóre działają jak hormony, a inne stymulują enzymy.
źródło: Fulvicforce